سایت صفحه اخبار-اقدام عجیب سازمان تامین اجتماعی در حذف یک داروی ضروری مردم - صفحه اخبار
×

منوی بالا

منوی اصلی

دسترسی سریع

اخبار سایت

true

ویژه های خبری

true
    امروز  دوشنبه - ۲۷ خرداد - ۱۳۹۸  
false
false

به گزارش ” سایت خبری تحلیلی صفحه اخبار” علیرضا حیدری (نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری) با اشاره به حذف داروهای OTC از پوشش بیمه‌‌ای سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان غیرمستقیم و گمانه‌زنی‌هایی که در خصوص حذف این داروها از پوشش درمان مستقیم سازمان می‌شود، گفت: در این مورد با  مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی جلسه‌ای داشتیم که او گفت سازمان تامین اجتماعی در بخش درمان مستقیم داروهای OTC را از پوشش بیمه‌‌ای خارج نکرده است که البته این ادعا باید راستی آزمایی شود.

وی با بیان اینکه شورای عالی بیمه سلامت با این استدلال که باید مصرف داروهای OTC را در کشور پایین آورد، مصوب کرد که شرکت‌‌های بیمه‌ای از پوشش بیمه‌ای این داروها دست بردارند، گفت: این داروها بسیار پرکاربرد هستند و مصرف بالایی دارند از همین رو شورای عالی بیمه سلامت خواسته که با این کار از مجموع هزینه‌هایِ پرداختی بکاهد اما به نظر من روزی می‌رسد که شورای عالی بیمه سلامت از این کار خود پشیمان می‌شود.

حیدری افزود: اما نکته مهم‌‌تر این است که سازمان تامین اجتماعی باید در رابطه با حذف داروهای OTC اقدامات جبرانی داشته باشد و داروهای دیگری را جایگزین داروهای حذف شده کند. در صورتی که در بخش درمان مستقیم سازمان تامین اجتماعی واقعا اقدام به حذف داروهای OTC کرده باشد، چاره‌ای جر این ندارد و باید داروهای جایگزین را تحت پوشش ببرد؛ چرا که در نهایت جلب رضایت بیمه شده سازمان مهم است؛ مخصوصاً الان که در آستانه فصول سرد سال هستیم و این داروهای OTC در این برهه زمانی بسیار پرکاربرد هستند.

نائب رئیس اتحادیه پیشکسوتان جامعه کارگری با بیان اینکه «دارو» بخش جدایی‌ناپذیرِ خدمات درمانی است و نمی‌توان به بیمه شده گفت “به تو خدمات می‌دهیم اما هزینه‌های دارو را باید از آن فاکتور بگیری”، گفت: سازمان تامین اجتماعی به استناد قانون الزام موظف به ارائه کامل خدمات درمان است؛ پس طبیعتا اگر دارویی را منفک کرده باید داروهای جایگزین معرفی کند؛ این جایگزینی به اذعان کارشناسان بیمه‌ای، مستلزم هزینه‌های بیشتر و همینطور عوارض جانبی بیشتر برای بیماران است.

حیدری افزود: در نهایت خارج کردن داروها از پوشش بیمه، نه تنها کمک موثری به جامعه نمی‌کند بلکه ممکن است که به لحاظ اقتصادی برای شرکت‌های بیمه‌ای مقرون به صرفه نباشد. به هر صورت فواید گسترده تحت پوشش بودن داروهای OTC اثبات شده است.  از این رو بازهم  تکرار می‌کنم که شورای عالی بیمه سلامت روزی از کار خود پشیمان می‌شود.

وی با بیان اینکه در بخش درمان غیر مستقیم (مراکز طرف قرارداد)، سازمان تامین اجتماعی ملزم به اجرای مصوبات شورای عالی بیمه سلامت است، گفت: حتی اگر از این پس مراکز طرف قرارداد این داروها را در دفترچه بیمه‌های بیمه‌شدگان سازمان بنویسند، هزینه‌های آنها پرداخت نمی‌شود و بیمه شده باید از جیب، هزینه آن را بدهد اما امیدواریم در بخش درمان مسقیم چنین اتفاقی نیفتاده باشد اگر هم افتاده که باید آن را جبران کرد.

true
true
false
false

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

√ کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است
√ آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد

 
true